05-552 Wólka Kosowska

 (+48) 739 589 875

 Koszyk (0)

JAK WYBRAĆ I DOBRAĆ BUTY SPORTOWE ?

Jak dobrze i odpowiednio dobrać dla siebie buty sportowe, czym kierować się przy wyborze, co zmierzyć, co to jest test wodny podeszwy i jak go wykonać, kiedy należy mierzyć buty sportowe i dla kogo powinny być buty sportowe dowiesz się z tego poradnika jak wybrać i dobrać najlepsze dla siebie buty sportowe, abyśmy wygodnie i komfortowo czuł się niezależnie od ilości codziennie pokonywanych kilometrów.

Podobno najlepiej biegać bez butów. Tak mawiał mój trener sztuk walki, który tą zasadą regularnie testował wytrzymałość swoich podopiecznych: zarządzał rozgrzewki poza halą sportową zmuszając mnie i resztę drużyny do biegania boso po asfaltowym boisku, nadeptywania na różne kamyczki i potwierdzania tego, jak niezłomnymi karatekami jesteśmy... Nie będę ukrywał, że nie wspominam tego dobrze.

Być może te katorżnicze umartwienia usprawiedliwiają moją rezygnację z karate (lepsze takie wytłumaczenie od zwykłej słabości czy lenistwa, prawda?). Od lat kimono leży w szafie, ja zaś biegam wyłącznie w butach. I choć zdarza się, że adidasy do biegania przez dłuższy czas kurzą się tkwiąc gdzieś obok zapomnianego kimona, to przez większą część roku wychodzę na jogging przynajmniej co drugi dzień.

Biegam co drugi dzień, średnio przez godzinę. Oznacza to, że w butach do biegania spędzam więcej czasu niż we własnym samochodzie! Wypadałoby zatem zatroszczyć się o komfort, zdrowie i bezpieczeństwo: umiejętnie wybrać obuwie sportowe, które zapewni nam swobodę i pozwoli zniwelować ryzyko kontuzji. Można to na szczęście zrobić niskim kosztem i nakładem czasu: wystarczy poświęcić dziesięć minut na lekturę moich wypocin i poznanie kryteriów wyboru, następnie zastosować tych kilka łatwych do zapamiętania sztuczek w trakcie zakupów. Proste! :-)

Zanim zaczniemy....

A co jeśli dopiero zaczynamy przygodę z bieganiem, squashem bądź jakąkolwiek inną dyscypliną, w naszej szafie leżą zaś jakieś sportowe buty, których nie nosimy, bo na przykład dawno wyszły z mody, nie ma okazji ich nosić albo – nie daj Bóg – uciskają nas bądź są niewygodne? Na wstępie muszę uprzedzić, że sportowe obuwie znacznie różni się od zwykłych adidasów, dlatego wielkim błędem jest rozpoczynanie treningów w butach do tego zupełnie nieprzystosowanych. Rozwiązanie to może nie tylko prowadzić do niepotrzebnego przemęczenia nóg, urazów (nie tylko stóp i kostek – również kręgosłupa czy stawów), lecz także do wykształcenia niewłaściwych nawyków związanych choćby z koordynacją ruchową, których wyeliminowanie na późniejszym etapie Twojego rozwoju sportowego może być niezwykle trudne.

Na początek sprawdźmy zatem, czy buty, którymi dysponujemy, nadadzą się na zaplanowany przez nas trening.

Poznaj swoją stopę

Każdy z nas porusza się w troszkę inny sposób. Psychologowie zajmujący się komunikacją niewerbalną wiążą to z indywidualnymi cechami psychicznymi czy reakcjami emocjonalnymi; z każdego drobiazgu starają się wyczytać jakieś informacje: ze sposobu trzymania rąk – stopień pewności siebie, z kąta pod którym ktoś stawia stopy – predyspozycje do uległości, z postawy ciała i ułożenia głowy – chwilowy nastrój, zaś styl jakim ktoś się porusza dostarczać ma wiedzy o cechach temperamentu. Dla mnie trąci to nieco pseudo-nauką, a w tym, jak ktoś biega, widzę przede wszystkim wypadkową jego indywidualnych cech fizycznych: nasze ciała się różnią, różnić się więc muszą także sposoby chodzenia, dostosowujące się do naszej biomechaniki.

Oczywiście, te jednostkowe cechy, swoiste dla nas „tendencje” ruchowe można przekłuć w atut. Wystarczy spojrzeć na profesjonalnych biegaczy, którzy wypracowują niepowtarzalne style biegania przekładające się się na ich wielkie sukcesy. Dzięki takim eksperymentom, poszukiwaniom kompromisu między ogólnym wzorcem „prawidłowego” biegu a indywidualnymi predyspozycjami, jak również za sprawą przyrostu wiedzy o ludzkiej anatomii (złośliwi powiedzą: rozwoju substancji dopingujących) w sporcie wciąż obserwujemy postęp. Ten postęp przekłada się też na rozwój rynku obuwniczego: dzisiejsze buty sportowe wychodzą naprzeciw najróżniejszym cechom fizycznym i stronią od unifikacji.

Dlatego warto sprawdzić w jaki sposób twoja stopa układa się na podłożu. Istnieje szybki test, który pomoże określić, czy posiadasz odpowiednio dobrane buty do kształtu swojej stopy. Potocznie tę metodę nazywa się „testem wodnym”.

Test wodny – jak go wykonać?

Test wodny jest bardzo prosty i zajmuje naprawdę niewiele czasu. Służy wstępnemu zbadaniu sposobu ułożenia stopy w trakcie marszu czy biegu. Nie stanowi, rzecz jasna, alternatywy dla profesjonalnego badania poprzez urządzenia pomiarowe, dla użytku sportowców-amatorów powinien być jednak w pełni wystarczający.

Jeśli jesteś w domu, do wykonania testu potrzebujesz tylko miski z niewielką ilością wody, jakieś gazety czy zwykłego kawałka kartonu, na którym będziesz mógł odcisnąć swoją stopę. Procedura „testowa” przedstawia się następująco:

- nalej niewielką ilość wody do miski.

- zwilż spód stopy w wodzie.

- stań i odciśnij stopę na wybranej przez Ciebie podkładce.

- spójrz na odciśnięty kształt i porównaj go z poniższymi obrazkami.

Kształt odcisku pomaga określić tzw. pronację stopy. W uproszczeniu przedstawia to poniższy rysunek:

1. odcisk na całej powierzchni stopy: podejrzenie nadpronacji (niskie podbicie, płaskostopie).

2. odcisk przodu stopy połączony z odciskiem pięty: prawidłowa budowa stopy (stopa neutralna).

3. odcisk przodu stopy "oderwany" od odcisku pięty: podejrzenie nadsupinacji (wysokie podbicie).

Tym prostym testem możemy dowiedzieć się jaki jest nasz „łuk” stopy. Ta informacja przyda zaś nam się podczas wyboru butów.

Czym jest pronacja, nadpronacja i nadsupinacja?

Aby zamortyzować wstrząsy powstające podczas „uderzenia” naszego ciała o podłoże, następnie podczas zmiany punktu ciężkości (np. z pięty, na której ląduje większość biegaczy, na palce), nasze ciało musi złagodzić uderzenie przekraczające aż trzykrotnie wagę naszego ciała! Skoro zaś każda stopa charakteryzuje się nieco inną budową, sposób jej układania podczas kontaktu z podłożem także musi być unikatowy.

U wielu osób „amortyzacja” (zwana pronacją) jest zbyt duża, rozłożona nierównomiernie bądź zbyt mała – wtedy pomocne okazują się być buty w zamyśle służące zapobieganiu nadmiernej pronacji.

Wyróżnia się trzy zasadnicze sposoby pracy stopy podczas biegu i marszu:

  1. Pronacja: czyli najczęstszy typ budowy stopy. Często nazywana "stopą neutralną". Określa nic innego jak prawidłowy ruch stopy. Podczas użytkowania ciężar ciała rozprowadzany jest równomiernie po całej stopie począwszy od pięty, aż po czubki palców. Osoby posiadające stopy neutralne powinny używać butów amortyzujących (tzw. cushion).
  2. Nadpronacja: tj. nadmierne przesuwanie w trakcie ruchu środka ciężkości ku wnętrzu buta. Można ją rozpoznać po charakterystycznym wytarciu butów po zewnętrznej stronie pięty oraz od wewnętrznej strony palców. Możesz także zauważyć oznaki nadpronacji, jeśli podczas ruchu Twoje kostki łączą się ku sobie od wewnątrz. Ten typ pronacji może skutkować bólami czy kontuzjami kolan, kostek lub bioder. Dlatego warto wybierać buty z amortyzacją oraz ze wzmocnioną piętą.
  3. Nadsupinacja. Ten przypadek występuje stosunkowo rzadko (co nie znaczy, że o nim nie wspomnę!). Charakteryzuje się zbyt małym ruchem stopy do wewnątrz, to zaś doprowadza do obciążana zewnętrznych krawędzi stopy. Typowymi wskazówkami przy rozpoznaniu nadsupinacji są przetarcia zewnętrznej części pięty oraz zewnętrznej strony przy palcach. Jeśli po teście wodnym wiesz, ze posiadasz ten typ pronacji – koniecznie zakup buty z mocną amortyzacją.

Buty a kwestia podłoża

Planujesz jogging? Pamiętaj, że Twój but musi być także dopasowany do podłoża, na którym będziesz biegał.

Jeśli zamierzasz:

1. biegać po ulicy, chodnikach czy innych twardych nawierzchniach: wybierz buty z mocną amortyzacją, niską wagą oraz dobrą elastycznością. Skoncentruj się na modelach z gładszą powierzchnią podeszwy, która najlepiej sprawdza się w trakcie biegów po wszelkich nawierzchniach utwardzonych.

2. biegać leśnymi/polnymi drogami z dużą ilością piachu, kamieni i błota – skoncentruj się na butach z mocnym bieżnikiem. Od niego zależy „utrzymanie" buta. Upewnij się także czy upatrzony model posiada wzmocnione czubki palców oraz pięty. To właśnie takie wzmocnienia zapobiegają ruchom poprzecznym stopy oraz chronią przed naturalnymi przeszkodami, takimi jak wystający korzeń czy kamień; ponadto nie dopuszczają one do deformacji buta.

Z czego wykonuje się cholewki?

Bogaty wybór butów biegowych uzależniony jest także bardziej prozaicznymi różnicami: mam na myśli jakość i typ materiału. Każdy materiał służy do czegoś innego, nadaje obuwiu inne właściwości przekładające się, rzecz jasna, na jakość użytkowania. Pokrótce opiszmy te dysproporcje i wskażmy zastosowanie poszczególnych surowców.

Najczęściej cholewki butów sportowych wykonane są ze:

1. skór syntetycznych (połączenie nylonu i poliestru), które cechują się bardzo dobrą elastycznością, wytrzymałością oraz wysoką odpornością na przetarcia. Buty z tego rodzaju materiału są o wiele lżejsze , ponadto o wiele lepiej „oddychają” od obuwia ze skóry naturalnej.

2. nylonu oraz siateczki mesh – najczęściej stosuje się je, aby zmniejszyć masę obuwia przy jednoczesnym zwiększeniu stopnia wentylacji wewnątrz buta.

3. TPU (termoplastycznego uretanu). Niektóre buty posiadają specjalne nakładki umieszczone w miejscu łuku stopy oraz na pięcie. Te niewielkie, odporne na ścieranie dodatki mogą znacznie poprawić stabilność i trwałość obuwia.

4. wodoodpornych i oddychających membran – buty wyposażone w membranę blokują wchłanianie wilgoci z zewnątrz, zapewniając stopom o wiele lepszą oddychalność. Buty sportowe z membraną projektowane są dla profesjonalistów, który wykorzystują je wtedy, gdy w powietrzu utrzymuje się wilgoć.

Oczywiście, poszczególne materiały wpływają nie tylko na zastosowanie obuwia, lecz także na jego cenę. Każdy musi samodzielnie przeanalizować do czego wybrany model będzie mu potrzebny; zastanowić się nad stosunkiem ceny do jakości, aby ostatecznie podjąć wysiłek sprawdzenia dopasowania buta do własnej stopy. Pora nauczyć się jak poprawnie wykonać ostatni z elementów „procedury wyboru” butów sportowych.

Kiedy najlepiej zmierzyć buty sportowe?

Jeśli przed zakupem mamy możliwość przymierzenia upatrzonego przez nas modelu, starajmy się zrobić to w późniejszych godzinach popołudniowych, kiedy nasze nogi po całym dniu są zmęczone i nabrzmiałe. Spodziewajmy się bowiem, że podczas biegu rozmiar naszych stóp znacznie się zmieni, im zaś dłuższe dystanse planujemy obierać, tym większą rezerwę przestrzeni w bucie powinniśmy uwzględnić. Innym sposobem jest zwyczajnie dodanie do naszego „standardowego” rozmiaru około pięciu milimetrów do centymetra. Pamiętajmy jednakże, aby nie przesadzić: zbyt luźny but może odebrać nam komfort i radość z biegania, w konsekwencji nasza uwaga, zamiast na odpowiedniej koordynacji ruchowej bądź synchronizacji oddechu, skupi się na latającej w bucie pięcie – to zaś może doprowadzić do ocierania się ścięgien Achillesa o cholewkę buta, w konsekwencji nie tylko szybkiego niszczenia jego wyściółki, lecz także niepotrzebnych i nieprzyjemnych ran na naszej własnej nodze. Zatem podsumowując: pamiętajmy o uwzględnieniu odrobiny wolnej przestrzeni w bucie.

Pamiętajmy ponadto, że buty biegowe powinny być dopasowane do naszej stopy od pierwszej chwili. Nie próbujmy oszukać samych siebie argumentem, iż „but się rozchodzi”: lepiej kupić mniej atrakcyjny model niż biegać w przyciasnych, ocierających nasze stopy butach w wymarzonej kolorystyce. Poświęćmy także na wybór odpowiednią ilość czasu. Lepiej przymierzyć dwadzieścia par niż być zmuszonym do ponownej wizyty w sklepie bądź, co gorsza, kupowania drugiej pary.

Czemu przyda ci się ta wiedza?

Po co ta cała wiedza, albowiem umiejąc dobrać dobrze obuwie sportowe dla każdej osoby stajemy się specjalistą w tej dziedzinie zwiększając szansę sprzedaży produktu w sklepach, Klienci czują się profesjonalnie obsłużeni, tłumaczymy ich wszelkie wątpliwości i zastrzeżenia, umiejętnie odpowiadamy na każde pytania, w przypadku buty męskie sportowe tutaj Panowie będą zdecydowanie zainteresowani bardziej technicznymi możliwościami obuwia jak agresywny i sportowym design, warto doradzać z zakresu osiągów, rodzajów pokonywanych tras, czy są to wyczynowe a może krótkie dystanse w szybkim tempie, jest to niezwykle ważne dla Panów i na tym powinniśmy się skoncentrować podczas rozmowy. W przyadku Pań, buty sportowe damskie to wygoda i komfort bo Panie z reguły kochają spokojne bieganie równym tempem i osiąganie długich tras w różnych podłożach. Często potrzebują również buty sportowe do aerobiku i ćwiczeń na sali treningowej gdzie elastyczność i dynamika to gwarancja udanego treningu. Dla dzieci istnieje inna klasyfikacja, buty sportowe dziecięce to przede wszystkich prawidłowy rozwój stopy dziecka, komfort podkładki, sztywne trzymanie aby nasze dzieci mogły swobodnie i aktywnie poruszać się czy w szkole czy na placu zabaw. Dobre buty sportowe to staranne projekty zgodnie z naturą stopy ludzkiej, dobrej jakości materiały.

Zapraszamy do najlepszych zakupów hurtowych butów i obuwia, każdego dnia dodajemy setki nowych modeli, dla stałych Klientów pakiety korzyści i rabaty, gwarantujemy szybką i bezproblemową realizację zamówienia, już dziś zarejestruj się i złóż zamówienie a paczka wygodnie dojdzie do wskazanego przez Ciebie miejsca, tylko najlepsze marki, najwyższa jakość i najlepsze ceny w jednym miejscu - Wolpol

Đang tải...